Tipy pro zdravý a spokojený spánek

Úvod

Spánek. Trávíme jím až 1/3 života. Častokrát si přitom ani neuvědomujeme jeho důležitost až do momentu, kdy ho nemáme dostatek nebo je jeho kvalita špatná. Přitom osvěžující a dlouhý spánek je pro naše tělo a mysl nezbytný.

Spánek pomáhá tělu regenerovat, zlepšuje celkovou fyzickou a duševní pohodu a také snižuje riziko vzniku zdravotních problémů. Máte hned po probuzení dobrou náladu? Nebo jste při běhání zaběhli rekordně dobrý čas? Jedním z faktorů, který vám k tomu pomohl, byl právě dobrý spánek.

V dnešní rychlé době plné stresu a hluku je kvalitní spánek často podceňován. Nekončící únava, horší soustředění, špatná nálada je jen část negativních symptomů způsobených právě nedostatkem kvalitního spánku.

7 tipů jak se probudit plní energie pro snadnější start dne

Část faktorů, které ovlivňují spánek, dokážeme ovlivnit. Na některé si umíme navyknout, zatímco jiné jsou mimo naši kontrolu. Pokud se vám nedaří spát dobře, zkuste se zamyslet nad svými spánkovými návyky a zjistit, které faktory mohou mít pozitivní vliv na kvalitu vašeho spánku.

1. Dodržujte pravidelný spánkový režim

Snažte se chodit spát a vstávat v pravidelných časech, aby si tělo zvyklo na určitý rytmus spánku.

2. Omezte stimulanty

Omezte konzumaci kofeinu a alkoholu, zejména před spaním, aby se tělo mohlo během spánku plně regenerovat.

3. Pohyb a relaxační techniky

Udělejte si krátkou cvičební rutinu, která vás nakopne a připraví na celý den. Zkuste meditaci, jógu nebo hluboké dýchání, díky čemuž se budete cítit plní energie a příjemně odpočatí.

4. Svěží vzduch

Po probuzení otevřete okno a užijte si chvíli na čerstvém vzduchu, který vám pomůže se probudit.

5. Hydratace

Vypijte hned po probuzení sklenici vody, abyste hydratovali tělo a probudili ho.

6. Vyvážená snídaně

Snažte se snídat zdravě a vyváženě, aby vaše tělo mělo dostatek energie po celý den.

7. Čas pro sebe

Pokud je to možné, vstávejte o něco dříve, abyste měli čas si užít ranní chvíle bez spěchu a stresu. Začněte den něčím, co vám dělá radost.
Ať už si poslechnete oblíbenou hudbu, přečtete si pár stránek knížky nebo si vychutnáte oblíbenou kávu.

 

Tipy pro zdravý a spokojený spánek

Nalaďte vaši ložnici na kvalitní spánek

Říká se, že barvy mají vliv na naši náladu a emoce. Věděli jste, že totéž platí i pro barvy vašeho povlečení?

Jedním z nejrychlejších způsobů, jak zlepšit kvalitu spánku, je úprava ložnice. Nové dekorace, pohodlná matrace, vzory na povlečení a zejména uklidňující barvy. Určitě znáte ten pocit, když si lehnete do čistého povlečení, ve kterém se cítíte jako na obláčku. 

Některé barvy jsou uklidňující a podporují relaxaci, zatímco jiné mohou být rušivé a dráždivé.

Teplejší barvy, jako je žlutá, oranžová a červená, mohou mít stimulační účinek na náš mozek a udržují nás vzhůru v době, kdy bychom měli jít spát. Tyto barvy používejte jen v malém množství nebo je z místnosti, ve které spíte, odstraňte úplně.

Na druhé straně, chladné barvy, jako je modrá, zelená nebo šedá, mohou mít uklidňující účinek na náš mozek a pomohou nám uvolnit se před spaním. Modrá barva může mít vliv na zmírnění úzkosti a deprese a pomůže nám usnout. Zelená barva zase uklidňuje tělo a mysl. Chladnější barvy vytvoří v naší ložnici klidné a relaxační prostředí, které podporuje kvalitní spánek.

 

Tipy pro zdravý a spokojený spánek

Povlečení z kvalitních materiálů pomůže dobrému spánku

Povlečení z kvalitních materiálů může mít významný vliv na kvalitu spánku. Podporuje relaxaci a pohodlí, což může vést k lepšímu spánku. Vyberte si povlečení z kvalitních přírodních materiálů, jakým je například bavlna, která je příjemná na dotek, prodyšná a je schopna regulovat tělesnou teplotu. Výhodou bavlny je, že je hypoalergenní a je tedy vhodná i pro osoby trpící alergiemi.